Program realizowany był przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie od września 2021 do maja 2022 w szkołach podstawowych na terenie Lubelszczyzny.
Wykwalifikowany personel pielęgniarski przebadał 1048 dzieci w wieku 7-9 lat przy pomocy ręcznego autorefraktometru i tablic Snellena.
U 418 dzieci stwierdzono zaburzenia widzenia lub wady refrakcji, które wymagały pełnego badana okulistycznego. W Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej wykonano pełne badanie okulistyczne u 109 dzieci. Ankietowani rodzice zwrócili uwagę, że zaburzenia widzenia są częstsze w starszych grupach wiekowych dzieci.
Wyniki
Pomimo trwającej pandemii COVID – 19 bezpiecznie przeprowadzono badania u zakładanej liczby dzieci w klasach 1-3, w szkołach wiejskich i miejskich. Dobór grupy badawczej wynikał z faktu, że w trakcie pilotażu uczniowie klas starszych mieli naukę zdalną. Akcja miała pozytywny odzew społeczny, a rodzice chętnie deklarowali udział dzieci w badaniu.
Dzięki badaniu pilotażowemu stwierdzono, czy i jak nauka zdalna wpłynęła na zwiększenie ilości wad wzroku w badanej grupie dzieci oraz porównano te dane z sytuacją w innych krajach.
W badanej grupie dominowała nadwzroczność, której częstotliwość malała wraz z wiekiem. Krótkowzroczność występowała najrzadziej z wad wzroku, jednak jej częstotliwość wzrastała wraz z wiekiem. W trakcie pilotażu u 53 dzieci dobrano okulary.
Ankietowani przez nas rodzice zwrócili uwagę, że zaburzenia widzenia są częstsze w starszych grupach wiekowych dzieci.
Podkreślono fakt dużej zgodności wyników badań wad wzroku przeprowadzonych w szkołach (ręczne autorefraktometry Welch Allyn, personel pielęgniarski, bez rozszerzania źrenic kroplami) z badaniami wykonanymi w warunkach klinicznych (stacjonarne autorefraktometry, lekarze okuliści, po rozszerzeniu źrenic kroplami). To uzasadnia słuszność badań przesiewowych w szkołach, na szerszą skalę.
Swoją przydatność wykazała aplikacja komputerowa opracowana na potrzeby programu, która automatycznie generuje raport z badania i określa potrzebę (lub jej brak) pilnego, pełnego badania okulistycznego. Aplikacja ta może być z powodzeniem zastosowana w przyszłości.
Akcja miała także charakter edukacyjny. Projekt zwrócił uwagę na problem zaburzeń widzenia u dzieci, które często nie informują o osłabionej ostrości wzroku czy innych zaburzeniach widzenia. Wsparciem były wykłady prowadzone przez specjalistów okulistów (m.in. o higienie wzroku, objawach zaburzeń widzenia u dzieci i profilaktyce wad wzroku) przeznaczone dla nauczycieli, rodziców i opiekunów.
W przyszłości, zastosowanie systemów sztucznej inteligencji może dodatkowo usprawnić badania oraz prognozować występowanie niektórych schorzeń u dzieci. W związku z tym, że zauważono trend wzrostowy w zakresie krótkowzroczności, występujący wraz z wiekiem (podobnie jak w innych krajach rozwiniętych), konieczne jest rozszerzenie badania na uczniów klas 4-8 oraz szkół ponadpodstawowych, którzy nie byli do tej pory badani.
Więcej o projekcie:
https://umlub.pl/uczelnia/projekty-ze-srodkow-budzetu-panstwa/zakonczone-z-budzetu-panstwa/profilaktyk-krotkowzrocznosci-u-dzieci-z-klas-1-3/
Pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1 – 3 z terenu województwa lubelskiego sfinansowany został ze środków budżetu państwa – Ministra Zdrowia.