Pokonajmy choroby oczu!
Pokonajmy krótkowzroczność!
Dzięki badaniom możemy wyeliminować choroby wzroku.
LUC jest dla Ciebie.
Z wielu powodów.
Mamy dla Was niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w super ciekawym projekcie badawczym, który może odmienić spojrzenie na zdrowie wzroku! Chcemy Was serdecznie zaprosić do udziału w innowacyjnym projekcie badawczym z zakresu okulistyki, gdzie nowoczesne technologie, rozwiązania cyfrowe i sztuczna inteligencja (AI) łączą siły, by odkrywać tajemnice oczu.
Jak możesz się włączyć:
Zgłoś się na Bohatera Badawczego: Jeśli chodzisz do szkoły podstawowej, zgłoś się do naszego projektu i stań się bohaterem badawczym oczu!
Podziel się ze znajomymi: Jeśli masz znajomych z klas, na treningach czy z ulicy, którzy też chcieliby zobaczyć, jak działa nowoczesna medycyna oczu, to zaproś ich do nas!
Bądź częścią Medycznego Zespołu LUC: Razem z nami możesz być częścią zespołu, który odkrywa tajemnice oczu i pracuje nad tym, abyśmy wszyscy widzieli jak najlepiej!
Zapraszamy Was wszystkich do udziału w naszym super projekcie! Razem możemy odkryć coś naprawdę niesamowitego i przy okazji zadbać o zdrowie naszych oczu. Nie czekaj – zapisz się już dziś i dołącz do medycznego zespołu!
Czemu warto
do nas dołączyć?
-
Technologia w służbie Twojemu wzrokowi: Nasz projekt korzysta z najnowszych wynalazków technologicznych, które sprawią, że badania okulistyczne staną się jak podróż w kosmos – szybkie, fascynujące i super nowoczesne!
-
Odkryj świat sztucznej inteligencji: Tutaj sztuczna inteligencja to nie tylko temat z sci-fi! Dzięki niej, badania są bardziej precyzyjne, szybkie i skierowane na ratowanie światów – czyli w naszym przypadku, zdrowia oczu!
-
Współpraca z Mega Uczelniami: Nasz projekt to jak dream team z trzech niesamowitych uczelni, które działają razem w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej. To, co odkryjemy, może wpłynąć na przyszłość medycyny!
-
Darmowe badania okulistyczne – Odbierz Supermoce Wzroku! Gdy dołączysz do projektu, nie tylko uczestniczysz w niesamowitej przygodzie, ale również dostajesz supermoce w postaci bezpłatnych badań okulistycznych! To może być pierwszy krok do odkrycia swoich supermocy!
Dołącz do naszej badawczej przygody już teraz!
Krótkowzroczność jest ważnym problemem zdrowia publicznego, który dotyka bardzo dużą liczbę osób i może prowadzić do utraty widzenia. Rozwija się powoli i podstępnie ze znaczna progresją. Często zaczyna się w młodym wieku (od wieku szkolnego do 25 r.ż.) zaburzając proces edukacyjny i poznawczy dzieci i młodzieży a w konsekwencji prawidłowy ich rozwój. Leczenie krótkowzroczności znacznie obciąża system zdrowotny w Polsce. Wady refrakcji należą do najczęstszych zaburzeń widzenia na świcie (42%) wyprzedzając choroby oczu takie jak zaćma, jaskra czy choroby siatkówki. Krótkowzroczność (myopia) to wada wzroku, w której obraz powstaje przed siatkówką. Wada ta wymaga odpowiedniej korekcji (okulary, soczewki kontaktowe, zabiegi chirurgiczne). Nieleczona zwiększa ryzyko zachorowalności na jaskrę czy odwarstwienie siatkówki. Liczba osób cierpiących na krótkowzroczność na świcie oceniana jest na ponad 2,5 mld. Przewiduje się, że w 2050 roku liczba osób z krótkowzrocznością osiągnie 5 mld co stanowić będzie połowę populacji. W ciągu ostatnich 50 lat częstotliwość występowania krótkowzroczności uległa podwojeniu w Europie i USA. Obecnie aż 30% Europejczyków ma stwierdzoną krótkowzroczność. W Polsce wg badania TNS przeprowadzonego w 2012 roku na grupie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15 r.ż.
stwierdzono, że 37% badanych ma problemy ze wzrokiem, z czego najczęściej jest to spowodowane krótkowzrocznością (46%) – źr. Stankiewicz A.Misiuk – Hojło M, Ulińska M, Sobierajski T.: Zatrzymać epidemię ślepoty. Medyczny, społeczny i ekonomiczny obraz schorzeń Sitkówki oka, DMA Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z wiekiem, Polski Związek Niewidomych, Retina AMD Polska, Warszawa 2012. Jednak najbardziej niepokojące dane płyną z Azji Wschodniej, gdzie krótkowzroczność stała się prawdziwą epidemią. Dla porównania 60 lat temu 10-20% Chińczyków cierpiała na krótkowzroczność – obecnie jest to 90% nastolatków i młodych dorosłych.Szczególna innowacyjność przedsięwzięcia polega na uwzględnieniu zarówno badań funkcjonalnych (ostrość wzroku, pole widzenia), jak i badań obrazowych struktury siatkówki (zdjęcie szerokokątne dna oka, badanie OCT oraz angio-OCT), a także badań elektrofizjologicznych w ocenie tempa progresji RP. Będą to badania unikalne w skali europejskiej, w ten sposób będzie możliwe określenie potencjalnych biomarkerów progresji RP w czasie. W przyszłości może się to okazać istotne do określenia skuteczności nowych potencjalnych metod terapii (np. terapii genowych).
Projekt zakłada innowacyjne podejście do badań poprzez zastosowanie sieci neuronalnych do oceny progresji przewlekłej, postępującej i nieuleczalnej choroby rzadkiej, jaką jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (ang. retinitis pigmentosa, dalej – RP, kod ORPHA:791). Badania takie nie zostały jak dotąd nigdzie więcej przeprowadzone.
Szczególna innowacyjność przedsięwzięcia polega na uwzględnieniu zarówno badań funkcjonalnych (ostrość wzroku, pole widzenia), jak i badań obrazowych struktury siatkówki (zdjęcie szerokokątne dna oka, badanie OCT oraz angio-OCT), a także badań elektrofizjologicznych w ocenie tempa progresji RP. Będą to badania unikalne w skali europejskiej, w ten sposób będzie możliwe określenie potencjalnych biomarkerów progresji RP w czasie. W przyszłości może się to okazać istotne do określenia skuteczności nowych potencjalnych metod terapii (np. terapii genowych).
Badania takie nie zostały jak dotąd nigdzie więcej przeprowadzone.
Szczególna innowacyjność przedsięwzięcia polega na uwzględnieniu zarówno badań funkcjonalnych (ostrość wzroku, pole widzenia), jak i badań obrazowych struktury siatkówki (zdjęcie szerokokątne dna oka, badanie OCT oraz angio-OCT), a także badań elektrofizjologicznych w ocenie tempa progresji RP. Będą to badania unikalne w skali europejskiej, w ten sposób będzie możliwe określenie potencjalnych biomarkerów progresji RP w czasie. W przyszłości może się to okazać istotne do określenia skuteczności nowych potencjalnych metod terapii (np. terapii genowych).